<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Popis území |
Obec Roštín leží v Zlínském kraji v okrese Kroměříž přibližně 17 km od Kroměříže. Roštín se rozprostírá na úpatí lesnatých Chřibů. Katastrem protéká Cetechovický a Roštínský potok a severní hranici katastru obce tvoří tok Kotojedka. V okolí jsou rozsáhlé bukové lesy promíšené s duby.
Roštín je větší podhorskou obcí se 699 obyvateli. Jihovýchodním směrem se nad obcí zvedá nejvyšší vrchol Chřibů a to Brdo (587 m.n.m.). Na vrcholku tohoto kopce byla v roce 2004 postavena kamenná rozhledna v místech kde do 70. let 20. století stávala dřevěná. Na stráni vrcholku jsou viditelné pozůstatky valů z hradiště halštatské kultury z pozdní doby bronzové. V okrajových částech rozlehlých lesů přírodního parku Chřiby je roztroušeno několik chatových osad. Nejnižším místem je tok Kotojedky u Lebedova s nadmořskou výškou 237 m n. m. Obecní úřad leží v nadmořské výšce 278 m n. m.
Roštín je jednou z nejstarších obcí na okrese Kroměříž, i když dobu jeho vzniku nelze s přesností již dnes určit. První písemná zmínka o Roštíně je z počátku roku 1240 a je to listina, kterou král Václav I. potvrzuje výsady a državy kláštera hradišťského. Podle ní držel klášter v Roštíně jen krčmu. V další listině jen o deset let mladší, tedy z roku 1250, kterou vydal papež Inocenc IV. a v níž bere do zvláštní ochrany klášter velehradský, se připomíná i celá ves Roštín jako majetek kláštera. V kterých místech se tehdejší osada, která byla prapůvodem pro Roštín, nacházela, již dnes s přesností nikdo neví. Vyskytují se některé domněnky a dohady, že Roštín stál kolem kostela sv. Jakuba Většího. V letech 1646 za doby třicetileté války byla osada od nájezdů zničena, a tak se místní občané usnesli, že vybudují novou osadu níže, po obou stranách potoka. Důvodem byl také nedostatek vody na původním místě.
Mezi místní pamětihodnosti patří farní kostel sv. Anny vybudován v letech 1840-1847 na místě starší barokní kaple téhož zasvěcení se zvonicí z r. 1777, u něj socha sv. Jana Nepomuckého. Dále jihozápadně od obce osamocený hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího gotického původu v místě zaniklé vsi Jablonná, zcela barokně přestavěn r. 1742. Mezi další patří Seibertův vodní mlýn a jihovýchodně od obce Roštínská kaple z r. 1907.
Obec Roštín sousedí ze severu s obcemi Těšánky a Lebedov, ze severozápadu s obcí Cetechovice, z jihu s obcí Salaš a v krátkém úseku s obcí Staré Hutě. Z východu s obcemi Kostelany, Zdounky a Diváky.
stránka b_char_popis.htm aktualizována: 12.09.2017, publikována: 13.03.2024