Povodňové zabezpečovací práce jsou technická opatření prováděná při nebezpečí povodně a za povodně ke zmírnění průběhu povodně a jejích škodlivých následků. Jsou to zejména:
•Odstraňování překážek ve vodním toku a v blízkosti profilu objektů (propustky, mosty na Dědidnském potoce a přítocích).
•Rozrušování ledových námraz u mostních objektů a propustků.
•Sanace sesuvů a nátrží ve vodních tocích, opatření zajišťující stabilizaci břehů a území před sesuvy – spolupráce se správci toků.
•Instalace protipovodňových zábran u ohrožených nemovitostí.
•Opatření proti zpětnému vzdutí vody, zejména do kanalizací.
•Zabezpečení a ukotvení odplavitelného materiálu u nemovitostí a v potenciálním rozlivu.
•Opatření k omezení znečištění vody při možném sekundárním ohrožení (agrochemikálie u soukromých zemědělců).
Povodňové zabezpečovací práce zajišťují správci vodních toků na vodních tocích a vlastníci dotčených objektů, případně další subjekty podle povodňových plánů nebo na příkaz povodňového orgánu obce Velká Lhota.
Zabezpečovací práce, které mohou ovlivnit odtokové podmínky a průběh povodně, musí být koordinovány ve spolupráci s příslušným správcem povodí na celém vodním toku nebo v celém povodí.
Povodňovými záchrannými pracemi se rozumí soubor technických a organizačních opatření prováděných za povodně v bezprostředně ohrožených nebo již zaplavených území. Tyto práce souvisejí se záchranou životů a majetků obyvatelstva postižené oblasti. Záchranné práce v případech, kdy jsou ohroženy lidské životy, veřejný život nebo hospodářské zájmy jako doprava, zásobování, spoje, zdravotnictví zajišťují povodňové orgány ve spolupráci s ostatními účastníky ochrany před povodněmi, zejména složkami IZS.
Soubor: opat_za_pov.htm
18.09.2013, publikována: 18.9.2013