Podle dešťových srážek

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Stanovení stupňů povodňové aktivity >

Podle dešťových srážek

Stanovení limitů pro vyhlašování SPA podle spadlých srážek je vhodné pro povodí těch toků, kde nejsou zřízeny hlásné profily. Jde zejména o povodí malých toků a horních částí povodí v horských oblastech s krátkou dobou koncentrace povodně, kdy čas uplynulý mezi příčinnou srážkou a průtokovou odezvou je několik desítek minut až 2 hodiny. V takových případech je možné velmi přibližně odhadnout vznik situace, odpovídající SPA podle množství spadlých srážek a povodí. Přibližný odhad odezvy povodí na spadlé srážky je možný pouze pro dešťové srážky v letním období (při srážkách do sněhu nebo na zamrzlou půdu tyto limity neplatí).

Směrodatné limity pro SPA jsou vázány na denní nebo kratší úhrny naměřených srážek ve srážkoměrných stanicích v zasaženém území. Tyto stanice provozuje ČHMÚ, správci povodí, případně obce nebo jiné subjekty jako součást LVS.

Doporučené směrodatné limity srážek pro SPA jsou uvedeny v Odborných pokynech. Tyto obecně doporučené směrodatné limity jsou hrubě orientační, protože povodňová účinnost srážky je silně ovlivněna místními podmínkami (velikost, tvar a sklon povodí, druh pokryvu, nasycení půdy). Na základě těchto doporučení je možno stanovit konkrétní limity srážek pro dané území, které budou uvedeny v povodňových plánech.

Překročení směrodatných limitů srážek má především aktivovat povodňové orgány a uvést do pohotovosti složky IZS. Další činnost by měla spočívat v okamžitém prověření situace na vodních tocích. Vyhlášení SPA se doporučuje až při prokazatelném nástupu povodně podle stavů v hlásných profilech na vodních tocích nebo podle terénního šetření. Rovněž vyhlášení SPA podle množství předpovídaných srážek je problematické, protože meteorologická předpověď zatím nedokáže přesně a spolehlivě centra očekávaných srážek umístit, zejména

v případě lokálních přívalových srážek.

Indikátor přívalových povodní (anglicky Flash Flood Guidance) je součást webové aplikace HPPS, která může poskytnout povodňovým orgánům a provozovatelům LVS odhad aktuálních směrodatných limitů pro nebezpečné přívalové srážky. Aplikace průběžně podle spadlých srážek simuluje nasycenost území a udává velikost potencionálně nebezpečné 1, 3 nebo 6 hodinové srážky, která by v daném území způsobila povodeň. Výstup je presentován ve formě gridové mapy v rozlišení 3x3 km.

 

ČHMÚ: indikátor přívalových povodní

Srážkoměry

Aktuální stavy: srážkoměrné stanice, radar, hlásné profily, hlásné profily s předpovědí

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán obce Žlutava

 


hmtoggle_arrow1Srážkoměr Žlutava

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu stanice. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.

Tabulka obsahuje 1 záznam, byla aktualizována z databáze POVIS dne 23.01.2020
 

 

Orientační limity nebezpečných úhrnů srážek dle různé doby trvání (mm)

 

Nenasycené povodí

Nasycené povodí

 

10 dní před srážkou nepršelo

Poslední 3 dny před srážkou spadlo alespoň 10 – 15 mm/den nebo za 10 dní 50 mm

1.SPA - bdělost

20 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

70 mm/ 24 hodin

15 mm/ 1 hodina

30 mm/ 12 hodin

50 mm/ 24 hodin

2.SPA - pohotovost

30 mm/ 1 hodina

70 mm/ 12 hodin

80 mm/ 24 hodin

25 mm/ 1 hodina

50 mm/ 12 hodin

60 mm/ 24 hodin

3.SPA - ohrožení

50 mm/ 1 hodina

80 mm/ 12 hodin

30 mm/ 1 hodina

60 mm/ 24 hodin

 

Soubor: _Toc416773366.htm


Věcná část > Stanovení stupňů povodňové aktivity > Podle dešťových srážek

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 21.01.20, publikována: 23.01.20