Výskyt povodní v povodí

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Výskyt povodní v povodí

Přirozené povodně vyskytující se ve správním území obce Lužná jsou převážně způsobeny vodním tokem Senice. Povodně v této oblasti bývají spojeny s hydrometeorologickou situací a rychlými odtoky povrchových vod v drobných vodních tocích, převážně bystřinného charakteru, odtékajících ze zalesněných okolních kopců.

Nejčastěji se vyskytující povodně lze rozdělit do několika hlavních typů:

Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek. Tento druh povodně se ve správním území obce převážně vyskytuje.

Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a způsobují však největší škody. Vzhledem ke značnému spádu vodních toků a pramenné oblasti povodí přítoků, vyznačující se rychlým odtokem vod z území, není správní území obce ohroženo tímto typem povodně.

Letní povodně přívalové způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity zasahující poměrně malá území, které se mohou vyskytovat kdekoliv i mimo vodní toky a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. Při extrémních srážkách a určitém stupni nasycenosti půdy dochází k rychlému odtoku z kopcovitého terénu do obce. V katastrálním území Lužná byl výpočtovou metodou kritických bodů (Riziková území při přívalových srážkách v ČR), zjištěn 1 kritický bod v Neratově. Tento typ povodní nebyl v obci přímo zaznamenán. Došlo pouze k zrychlenému povrchovému odtoku ve svahu nad Luženkou, pod tratí.

Zimní povodně způsobené ledovými jevy např. tzv. ledové nápěchy, ledové zácpy se vyskytují na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. Dle zkušenosti místních obyvatel nebyly ledové jevy v obci zaznamenány.

Soubor: b_druhy_vysk.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Výskyt povodní v povodí

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 20.05.19, publikována: 18.09.19