Hydrologické poměry

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika území >

Hydrologické poměry

Správní území města náleží do úmoří Černého moře a spadá do oblasti povodí Moravy. Hlavním odvodňovacím tokem celého území je Morava, do které odtéká Malá Bečva se Svodnicí a z jihovýchodu přitéká podél místní části Plešovec vodní tok Moštěnka. Tato základní síť je doplněna hustou sítí bezejmenných přítoků. Na jihozápadní straně města až k severu správního území se nacházejí malé vodní nádrže – rybníky.

Toky na území města náleží do povodí III. řádu č. 4-12-02 Haná a Morava od Hané po Dřevnici.

Popis říční sítě

Říční síť správního území tvoří Malá Bečva s přítokem Svodnice: Na jižní a jihovýchodní hranici správního území protéká Moštěnka a Morava. V jižní a západní části území se rozkládají lužní lesy, které jsou součástí nivy řeky Moravy. Současná podoba lužních lesů, včetně regulace řek, byla silně pozměněna činností člověka.

Většina vodních toků v území, včetně menších potoků Kyselovského, Troubky a bezejmenných potoků a struh v lužním prostoru, je regulována a teče v napřímených korytech. Výjimku představují některé úseky Malé Bečvy a z ní odbočujícího Mlýnského náhonu pod Zámeckým rybníkem, které si uchovaly přirozený ráz meandrujících nížinných toků. Od Zářičí přitéká odvodňovací kanál Svodnice, který pod Chropyní ústí do Malé Bečvy. Do Svodnice ústí u Zářičí potok Lukavec a mezi Chropyní a Záříčím vodní tok Troubka. Do Svodnice ústí také řada odvodňovacích kanálů, především pak z luk a polí.

Významnou součástí vodní sítě je soustava rybníků, které byly vybudovány již v 15. století a znamenaly rozvoj rybníkářství na tehdejším panství. Jejich zásluhou byla také ves v roce 1535 povýšena na městečko. Podle privilegia tvořil znak Chropyně červený štít a uprostřed vydra držící v ústech štiku. V díle budování a rozšiřování rybníků pokračovali také Haugvicové. Z rozsáhlé rybníkářské soustavy se dnes zachoval pouze Zámecký rybník, Malý chropyňský rybník a rybník Hejtman.

Malá Bečva

Malá Bečva je umělý kanál, který odvádí vodu z Bečvy u Troubek do Moštěnky, do které se připojuje u Plešovce.  Náhon byl vybudován za účelem zajištění vody pro chropyňský mlýn, provozování závlah a pro napájení vodních nádrží. V městě Chropyni jsou na pravostranném přítoku Svodnice zřízeny rybník Hejtman (dnes jezero po těžbě štěrkopísku) a na Malé Bečvě Zámecký rybník.

Moštěnka

Moštěnka pramení v Hostýnských vrších na severním svahu Kelčského Javorníku. Záhy opouští Hostýnské vrchy a vtéká do Kelčské pahorkatiny, kde u Žákovic přibírá zprava Býškovický potok. U Dřevohostic přibírá zleva Bystřičku, která pramení pod Tesákem v Hostýnských vrších. U Horních Moštěnic vtéká Moštěnka do roviny Hornomoravského úvalu a před soutokem s Moravou u Kroměříže přibírá zprava umělý kanál Malou Bečvu. Moštěnka odvodňuje severovýchodní část Hostýnských vrchů a prakticky celou západní část Kelčské pahorkatiny.

Další informace: Seznam toků


Věcná část > Charakteristika území > Hydrologické poměry

   | tisk | nahoru |

stránka b_char_hydro.htm aktualizována: 09.10.2020, publikována: 17.09.2024