Historické povodně

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi >

Historické povodně

Pro hodnocení území z hlediska povodňového ohrožení je nutné brát na zřetel povodně, které proběhly nejen v nedávné době, ale i v historii.

Roku 1877 byla veliká povodeň. Protrhla se hráz u Troubek a voda zaplavila širé okolí. V Chropyni sahala voda až po zvýšené prahy domků na Hejtmaně.

Záříčské pozemky trpívaly častými záplavami řeky Bečvy. Z hájovny ležící západně od osady museli se pokaždé před povodní stěhovati do osady. V čase záplavy vcházelo se oknem z lodice do příbytku.

V neděli odpoledne 21. května 1911 a v pondělí ráno byla protržena hráz řeky Moštěnky a pak byla protržena hráz „u roury“ mezi řekou Moštěnkou a obcí Plešovec, čímž hrozilo nebezpečí zatopení skoro celé města. V neděli přijel do Chropyně na kole posel z Plešovce se zprávou, že do vsi přitéká plnou silou voda protrženou hrází řeky Moštěnky. Dobrovolní hasiči společně s občany a pracovníky statku vyvedli dobytek, který byl umístěn ve stájích statku a pomohli obyvatelstvu s přípravou evakuace. V pondělí se situace opět zhoršila. Naraženy dvě řady kůlů, na ně přibity desky. Bylo naplněno 300 pytlů mokrou hlínou a uloženo do protržené hráze. Voda se zastavila a dále se pak nevylévala. Později odpoledne se dostavil c. k. 3. pluk pěšího vojska ku pomoci občanům.

V srpnu roku 1930 bylo vytrvale deštivé počasí, které zničilo úrodu. Zvláště nepříznivé bylo v říjnu, kdy vytrvale pršelo 25. až 27. října a pak 30. a 31. října. Voda v Moravě protrhla hráz a rozlila se u Kojetína a zaplavila celý les až k Chropyni. Vytvořilo se obrovské jezero, do kterého tekla voda ze západu z Moravy a ze severu z Bečvy. U splavu v Chropyni byla stavidla zcela vytažena. V Chropyni byly ohroženy domy v současné Masarykově ulici a na Podlesí, kam se voda rozlila kanálem, na jehož ústí do Bečvy se neuzavřela zpětná klapka a voda se tak tlačila kanálem nazpět a zalila nově postavené domky. Les byl zaplaven až k Josefince a ke Spálené louce. Na Kroměřížském okrese postihla povodeň zvláště městečko Kvasice, kde spadlo 17 domů a 40 jich bylo poškozeno.

Ta, která přišla roku 1997 způsobila v Chropyni a Plešovci obrovské škody na majetku obyvatelstva. Zanedbatelné nebyly ani škody na veřejných komunikacích a kanalizacích. V důsledku povodně bylo vydáno v Chropyni 6 demoličních rozhodnutí a v Plešovci 19. Vezmeme-li v úvahu, že v Plešovci bylo před povodní 76 rodinných domů, bylo povodní strženo nebo muselo být zbouráno 25 % příbytků. Kromě toho byly v této místní částí zaplavením poškozeny všechny objekty s výjimkou tří rodinných domů a kaple. V Chropyni samotné bylo povodni zaplaveno několik desítek domů v ulicích Pazderna, Krátká, Podlesí, Masarykova a U Hejtmana. Také zde byly škody na obytných domech veliké. Po kulminaci „hlavní záplavové vody“ od Troubek, z řek Moravy, Bečvy a Moštěnky došlo k silnému zaplavení podniku Technoplast vodou z lesa Rasina a okolních polí od severu. Voda z továrny postupně zaplavila prostory koupaliště, stadionu, tlačila se do sídliště, „vypláchla“ domy v ulici Drahy a přes objekty statku ohrožovala Františkov. Překopáním silnice na Přerov u hájovny byla voda poměrně rychle odvedena jihovýchodním směrem do polí mezi velkokapacitní kravín a Františkov. Během několika hodin se voda z Technoplastu vytrácela. Téměř v celém městě se podzemní voda dostala do sklepů rodinných domů, včetně některých domů činžovních. Hladina vody dosáhla max. výšky více než dva metry v Chropyni u lázní a v Plešovci v prostoru zahrad před Čeprem.

(zdroj: město Chropyně)

 

Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně

   | tisk | nahoru |

stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 09.10.2020, publikována: 17.09.2024