Preventivní opatření

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

 INTERNÍ VERZE  [Úvodní stránka]  Věcná část >

Preventivní opatření

Sestavení povodňového plánu SO ORP Otrokovice a jeho aktualizace:

Povodňový plán SO ORP Otrokovice slouží jako podklad pro činnost povodňové komise města při nebezpečí vzniku povodně a během povodňové situace. Za zpracování povodňového plánu města zodpovídají povodňové orgány, předkládají ho k odbornému posouzení příslušnému  správci povodí a po potvrzení  příslušným nadřízeným povodňovým orgánem o souladu  věcné a grafické části povodňového plánu s povodňovým plánem vyšší úrovně tento schvalují (přijímají za závazný).

Aktualizace věcné a grafické části povodňového plánu se provádí minimálně jednou ročně,  zpravidla před jarním  táním, organizační část se aktualizuje průběžně.

Za aktualizaci povodňového plánu SO ORP Otrokovice odpovídá tajemník Povodňové komise ORP Otrokovice.

Preventivní povodňové prohlídky:

Povodňovými prohlídkami se zjišťuje, zda na vodních tocích, vodních dílech a v

záplavových územích, případně na objektech nebo zařízeních ležících v těchto územích nejsou závady, které by mohly zvýšit nebezpečí povodně nebo její škodlivé následky.

Povodňové prohlídky organizují a provádějí povodňové orgány dle povodňových plánů,

a to nejméně jednou ročně (zpravidla před obdobím jarního tání). Prohlídku může zorganizovat také povodňový orgán ORP Otrokovice.

K účasti na povodňové prohlídce může povodňový orgán přizvat zástupce příslušného správce toku.

O provedení preventivní povodňové prohlídky se provede zápis formou samostatného protokolu nebo zápisem v povodňové knize.

Povodňové orgány mohou na základě povodňové prohlídky vyzvat vlastníky pozemků, staveb a zařízení v záplavovém území k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta níže po toku. Pokud tito vlastníci výzvy ve stanovené lhůtě neuposlechnou, uloží takovou povinnost rozhodnutím. viz. Zákon č.254/2001 Sb., o vodách v platném znění § 72.

Preventivní prohlídky je nutno provést ve městě zejména na těchto místech:

1.Ve spolupráci se správci vodních toků na území ORP Otrokovice: Povodí Moravy, s. p. a Lesy ČR, s. p.– kontrolovat příslušné úseky koryta vodních toků a jeho inundačního území na území katastru města.

2.Kontrolovat místa, kudy za dešťových přívalů zpravidla teče vody – rony, zejména pak údolnice, kde koncentrují i povrchové splachy ornice. Kontrolovat zejména volnost dráhy proudění povrchové vody. Potenciální překážky ve směru proudění je nutno odstranit, záchytné objekty, příkopy, případně lapače splavenin na hranici zastavěného území města a na kanalizaci udržovat ve funkčním stavu.

3.Kontrolovat stav objektů a vodních děl, zejména stav hrází a zdí, výpusti apod.

Pro ORP Otrokovice jsou důležité tyto hlásné profily kategorie „A“:

▫      Morava      – EL 345 – Spytihněv

▫      Morava      – EL 339 – Kroměříž

▫      Dřevnice    – EL 344 – Zlín

Aktuální stavy: hlásné profily, hlásné profily s předpovědí, srážkoměrné stanice, radar

Výpis aktuálních údajů z databáze POVIS pro: Povodňový plán ORP Otrokovice

hmtoggle_arrow1Přehled hlásných profilů

 


hmtoggle_arrow1Bečva: ř. km 9,3: A: Dluhonice
hmtoggle_arrow1Dřevnice: ř. km 27,07: A: Slušovice
hmtoggle_arrow1Dřevnice: ř. km 13,34: A: Zlín
hmtoggle_arrow1Dřevnice: ř. km 2,96: C: Otrokovice - lávka
hmtoggle_arrow1Fryštácký p.: ř. km 4,11: A: Kostelec p.n.
hmtoggle_arrow1Lutoninka: ř. km 5,2: B: Vizovice
hmtoggle_arrow1Morava: ř. km 232,3: A: Olomouc - Nové Sady
hmtoggle_arrow1Morava: ř. km 180,21: A: Kroměříž
hmtoggle_arrow1Morava: ř. km 178,7: C: Měřící bod Otrokovice - lávka
hmtoggle_arrow1Morava: ř. km 157,06: A: Spytihněv

 

Záznamy jsou tříděny podle názvu toku, dále sestupně podle staničení (říční kilometry) a pokud není staničení uvedeno, tak podle názvu profilu. Kompletní údaje jsou k dispozici ve výpisu z databáze.
 

Tabulka obsahuje 10 záznamů, byla aktualizována z databáze POVIS dne 15.01.2020
 

Organizační příprava povodňové ochrany:

Město Otrokovice zřizuje Povodňovou komisi ORP Otrokovice jako povodňový orgán zajišťující nutná opatření k ochraně před povodněmi na území správního obvodu obce s rozšířenou působností Otrokovice.

Místo působení povodňové komise, její jmenovité složení a plán spojení na její jednotlivé členy jsou uvedeny v organizační části povodňového plánu.

Dále je organizována a hlídková a hlásná povodňová služba. Tuto službu zabezpečují především povodňové orgány obcí ohrožených povodněmi s vazbou na informování fyzických a právnických osob na území obcí, povodňové orgány sousedních obcí a na povodňové orgány obcí s rozšířenou působností.

Povodňový orgán ORP Otrokovice organizuje povodňovou hlásnou službu s vazbou na povodňové orgány obcí, povodňové orgány sousedních ORP, povodňový orgán vyššího stupně, správce toků a ostatní účastníky ochrany před povodněmi.

Všichni členové povodňové komise ORP Otrokovice a ostatní účastníci ochrany před povodněmi ORP Otrokovice jsou povinni seznámit se podrobně s obsahem povodňového plánu.

Minimálně jedenkrát ročně provádí předseda povodňové komise proškolení všech účastníků ochrany před povodněmi v rámci města Otrokovice. Organizuje v rámci preventivní povodňové přípravy školení v této oblasti pro povodňové orgány obcí v rámci své územní působnosti .

O provedených školeních se provádí zápis (lze i v povodňové knize).

Zajištění věcných prostředků pro záchranné práce a pro zajištění náhradních funkcí v území.

Soubor: b_prev_.htm


Věcná část > Preventivní opatření

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 26.09.19, publikována: 16.01.20