<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Důležité stránky] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Přirozená povodeň |
tj. situace, při kterých hrozí zaplavení území, nebo situace označené předpovědní povodňovou službou podle § 73 odst. 1 vodního zákona nebo povodňovými orgány, zejména při:
•déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popř. prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů,
•dosažení směrodatného limitu vodního stavu, nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci.
•Zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále i v nížinných úsecích větších toků. Tyto povodně se vyznačují velkým rozsahem a delší dobou trvání s ohrožením rozsáhlých území. Nedosahují většinou extrémních kulminací průtoků, objemy povodňových vln jsou však značné. Nebezpečí těchto povodní stoupá při kumulaci tání a teplých jarních dešťových srážek v oblasti. Je nutné sledovat stav sněhových zásob, prognózy teplých dešťů. Při prudkém jarním tání stékají vody z kopcovitého terénu bezejmennými toky a drahami soustředěného odtoku do obce, kde způsobují lokální záplavy zahrad i rodinných domů.
•Letní přívalové povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně). Tyto povodně zasahují obvykle území s katastrofálními důsledky a velice rychlým průběhem. Průtoky dosahují extrémních hodnot při menším objemu povodňové vlny, těžko se předpovídají a většinou je nezachytí ani hlásný a varovný systém, proto se opatření soustředí především na oblast prevence. V kopcovitém území obce Ublo se vyskytují často při přívalových intenzivních srážkách, někdy i několikrát do roka, kdy dochází ke stékání vod ze svahů bezejmennými toky a drahami soustředěného odtoku do různých částí obce a do potoků, které se následně rozvodňují. Problémy způsobuji i nekapacitní propustky. Tyto povodně způsobují lokální záplavy zahrad i rodinných domů.
•Letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti. Tyto povodně zasahují rozsáhlá území nejen ORP, ale celých povodí, obvykle s extrémními průtoky i značnými objemy povodňových vln, především na větších tocích. Zpravidla jsou předpovězeny meteorologickou službou a v našich podmínkách nebývají časté, způsobují však největší škody. K vybřežení dochází při povodňových situacích vzniklých v důsledku srážek výše v povodí. Tento typ povodně je pro obec méně pravděpodobný, problémy se mohou vyskytnou na tzv. Ubelském potoku v dolní části obce.
•Zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů. Tyto povodně nebývají způsobeny zvýšenými průtoky, ale ucpáním průtočného profilu toku ledem, ledovou tříští, ledovými krami apod. (ledové pěchy, ledové zácpy). Jedná se o povodně místního charakteru a dle informací z OÚ se v obci nevyskytují.
Mimořádnou příčinou vzniku povodně by mohly být problémy při ucpání profilů trubních propustí, popřípadě při nahromadění plavenin u opěrek mostů.
Kritickým místem jsou zejména nekapacitní mostky, propustky nebo lávky zbudované občany bez jakéhokoliv posouzení kapacity toku pod příčným objektem. V obci se jedná především o mostky a propustky na menších tocích a drahách soustředěného odtoku.
Nelze přesně odhadnout, jak velké množství plavenin tok ponese – může dojít i k odplavení materiálu ze zahrad podél toků a ke stržení lávek.
Ucpáním mostních profilů by došlo k vzdutí vody nad mostem a k výraznému zvětšení rozlivu do obytné zástavby. Dále lze předpokládat, že by došlo i k poškození mostů a zejména stržení a odplavení lávek. Zejména stržené dřevo, ploty a lávky mohou způsobit nápěch níže na toku. Občané, v jejichž vlastnictví jsou tyto stavby nebo zařízení, musí při hrozbě povodně zajistit jejich odstranění.
•V případě hrozby povodně dojde k odstranění provizorních lávek a dalších barier dle aktuálního stavu.
•Budou odstraněny stavební a další materiály u toku, které mohou utvořit ucpání kritických profilů v záplavovém území (stavební řezivo, kulatina, palety porobetonu apod.)
•V době povodňové aktivity bude aktivována hlídková služba – neustálá kontrola kritických míst (propustků, vpustí, přítoků z polí).
Soubor: b_druhy_prirozene.htm
stránka aktualizována: 19.04.17, publikována: 14.07.17